OIV

01.06.2026.

U povodu 100. obljetnice naše djelatnosti u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu otvorena je nova stalna izložba „Komunikacijska odiseja“. Jedinstven muzejski postav kroz povijest komunikacijskih tehnologija donosi priču o znatiželji, inovacijama, društvenim promjenama i industrijskom razvoju.

Izložba, čiji je autor Goran Rajič, viši kustos i voditelj Odjela zbirki Tehničkog muzeja Nikola Tesla, kroz više od 150 eksponata prati ključne trenutke razvoja komunikacija od prvih električnih eksperimenata do suvremenog digitalnog doba. Posjetitelji mogu razgledati vrijedne predmete iz fundusa zbirki Telegrafija i telefonija, Radijska i televizijska tehnika te Računalna tehnika.

Među izloženim eksponatima nalaze se prve galvanske baterije, povijesni telefoni i telegrafi, starinski radijski prijamnici i televizori, ali i brojni uređaji koji svjedoče o snažnom razvoju domaće elektroničke industrije i širenju elektroničke kulture u Hrvatskoj. Posebna vrijednost izložbe leži u povezivanju svjetske povijesti komunikacija s hrvatskim doprinosima ističući pionire hrvatske telegrafije i radiotehnike.

U realizaciji izložbe važnu je ulogu imao i OIV, čija su podrška i razumijevanje važnosti očuvanja tehničke baštine pridonijeli stvaranju cjelovitog i reprezentativnog postava.

„Komunikacijska odiseja zamišljena je kao trajna izložba, a postav će se s vremenom nadograđivati novim predmetima, dokumentima, svjedočanstvima i interpretacijama“, istaknuo je autor izložbe Goran Rajič.

Otvorenje izložbe bilo je i lijepa prilika za susret s umirovljenicima OIV-a, koji su s velikim zanimanjem razgledali eksponate i prisjetili se tehnologija koje su obilježile njihov profesionalni put. U vremenu u kojem komuniciramo brže nego ikada prije, izložba „Komunikacijska odiseja“ donosi pregršt zanimljivih eksponata.

Pozivamo vas da posjetite izložbu i na jednom mjestu upoznate bogatu tehničku baštinu povezanu s razvojem telekomunikacija u Hrvatskoj.