OIV

30.06.2022.
  • Radiodifuzijska i kulturna industrija iz 18 europskih zemalja ujedinjene u zaštiti frekvencija za radiodifuziju i bežičnu audio opremu za proizvodnju programa
  • Radiodifuziji su potrebne UHF frekvencije i nakon 2030. godine: za digitalnu zemaljsku televiziju DVB-T/T2 i buduće tehnologije kao što je 5G Broadcast
  • NE daljnjim dodjelama UHF frekvencijskog pojasa za mobilne ili druge usluge

57 udruga i tvrtki aktivnih u radiodifuzijskoj i kulturnoj industriji iz 18 europskih zemalja udružilo je snage u inicijativi "Poziv Europi" kako bi potaknuli kreatore politika i regulatore da sačuvaju donji dio UHF frekvencijskog pojasa (470-694 MHz) za radiodifuziju i bežičnu audio opremu za proizvodnju programa (PMSE: Programme Making and Special Events).

O budućoj uporabi ovog frekvencijskog pojasa nakon 2030. godine odlučit će se na Svjetskoj radiokomunikacijskoj konferenciji 2023 (WRC-23). U pitanju je budućnost najraširenije TV infrastrukture u Europi (80 milijuna ili 43% kućanstava Europske unije gleda TV putem digitalne zemaljske televizije) te budućnost produkcije za kulturu, medije i razne druge događaje. Na koncertima, konferencijama i gotovo svakom drugom događaju koristi se oprema poput bežičnih mikrofona i slušnih uređaja. Radiodifuzija i bežična audio oprema za proizvodnju programa mogu nastaviti učinkovito dijeliti spektar i razvijati daljnje inovacije samo ako zadrže donji dio UHF pojasa. Bez pristupa ovom spektru, zemaljska televizija više neće biti moguća.

Poziv Europi

Radiodifuzijska i kulturna industrija trebaju frekvencije za svoj rad. Te frekvencije u pojasu 470-694 MHz su u opasnosti. Europa mora djelovati i osigurati te frekvencije!

Radiodifuzija treba UHF spektar za jednostavno, jeftino i pristupačno zemaljsko televizijsko odašiljanje. Buduće tehnologije omogućit će da se do stanovništva dopre izravno putem mobilnih uređaja.

U slučaju katastrofe ili krize, zemaljsko odašiljanje osigurava informiranost stanovništva o situaciji, ako je potrebno danima i tjednima. Radiodifuzijsko odašiljanje pokazalo se pouzdanijim u pogledu prirodnih katastrofa.

Proizvođači sadržaja (PMSE), bilo da je riječ o profesionalcima ili amaterima, trebaju UHF frekvencije za pravilan rad bežičnih mikrofona, slušnih uređaja, intercom sustava i audio veza, osobito u kontekstu prijenosa uživo. To glazbenicima i umjetnicima omogućuje da na turnejama diljem Europe putuju s vlastitim zvučnim sustavima te omogućuje odvijanje aktivnosti u crkvama, školama i na svim drugim okupljanjima i druženjima. Nadalje, ti uređaji omogućuju visokokvalitetnu produkciju radijskih i televizijskih programa. O tim frekvencijama ovise i organizatori sajmova, sveučilišta i mnogi drugi.

O budućoj uporabi ovog frekvencijskog pojasa nakon 2030. godine odlučit će se na Svjetskoj radiokomunikacijskoj konferenciji 2023 (WRC-23). Prije toga, sve zemlje razvijaju svoja nacionalna stajališta. Cijela Europa treba frekvencije od 470 do 694 MHz za kulturu i radiodifuziju.

Za naše slobodno društvo!